رفتن به مطلب
بازگشایی انجمن! ×
GuardIran

پست های پیشنهاد شده

سلام دوباره

بعد از حدود یک یا دوماه کم کاری به علت مشغله های درسی و همچنین مدیریت سایتم , دوباره برگشتم با آموزش یک مبحث کاربردی به نام هوش مصنوعی.

البته دوست عزیزمون استاد Demon  در حال  تدریس این مطلب هستن ولی احساس کردم مطالش بسیار  سخت و یکم در حد لول من و امثال من نیست. در نتیجه گفتم بیام و آموزش برنامه نویسی هوش مصنوعی رو با هم پیش ببریم.

پس همینجا از استاد Demon  رخصت میگیرم.

خب در اولین مرحله می خوایم ببینیم فرق یک کامپیوتر و یک انسان چیست.   من با یه مثال این رو توضیح میدم. شما یک رنگ شناس که تمام اطلاعات راجع به رنگ ها رو میدونه یعنی طول موج , اثر روانی و....    حالا فرض کنید این فرد رنگ شناس تا حالا از اتاقش بیرون نرفته و تمام چیز های که در اتاقشه  فقط رنگ سیاه و سفیدند . تلویزیون و پنجره ای که هم داره  همه چیز رو سیاه و سفید نشان میدند. حالا فرض کنید این فرد از اتاقش بیاد بیرون با میلیون ها رنگ مواجه میشه و کم کم این رنگ ها رو یاد میگره.

فکر کنم فهمیدین منظورم از تعریف این داستان چی بود. اون رنگ شناسی که فقط تو اتاقش بوده همین کامپیوتر ماست و  هنگامی که میره بیرون از اتاق میشه مغز یه آدم . پس ما می خوایم با استفاده از هوش منصنوعی (Artificial Intelligence) رنگ شناس درون اتاق رو به رنگ شناس بیرون از اتاق تبدیل کنیم . باز اگه میخواید شناخت بهتری از هوش مصنوعی پیدا کنید در مورد

This is the hidden content, please
یه مطالعه ای کنید . آزمون تورینگ رو اگه بخوام به طور مفهومی بگم  آزمونیه که در اون فرد (X)  به دنبال تشخیص کامپیوتر از انسانه .البته فرد X از طریق تایپ کردن با کامپیوتر و انسان صحبت میکند. اگر فرد X  کامپیوتر رو اشتباه تشخیص داد  در اون  صورت هوش مصنوعی امتحان رو قبول شده.

خب پس شما نرم افزار

رو دانلود کنید  تا در پست بعد اموزش رو عملی شروع کنیم.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سلام

ممنون از حمایتتون

با جلسه اول  آموزش همراهتونم.

اول فرض کنید شما هوش مند ترین کامپیوتر جهان رو دارید ولی هیچ حقایق و قوانینی براش تعریف نشده. خب معلومه اون کامپیوتر به درد لای جرز دیوار هم نمیخوره و هیچ سوالی رو جواب نمیده.

وقتی شما نرم افزار prolog رو باز میکنید انگار با همون هوش مند ترین کامپیوتر جهان که هیچ حقایق و قوانینی براش تعریف نشده, دارید کار میکنید. پس اول براش یه مغز میسازیم  .پس مرحله ی 1 اینه که برای هوش مصنوعیمون مغز بسازیم.

پس مرحله اول تعریف مغزش :

خب ما فرض میکنیم شما prolog  رو نصب کردین. حالا  تو دستکاپ کلیک راست میکیند و توی بخش new یه new text document  میسازیم . سپس روی اون فایل نوت پدی  ساخته شده کلیک راست میکنیم و گزینه rename رو میزنیم و پسوند فایل رو از txt به pl تغییر میدیم(دوستانی که توی تغییر نام قابلیت تغییر پسوند ندارند باید توی mycomputer  تیک file name extention  رو بزارن.).  خب حالا رو فایل کلیک راست میکنیم و گزینه edit  رو میزنیم. خب پس رفتیم تو مغزش که براش حقایق و قوانین رو بنویسیم.

خب حالا باید گوششم آماده شنیدن صحبت هامون کنیم که با زبونش  به ما جواب بده.

مرحله دوم پیدا کردن گوشه:

توی پوشه نصب نرم افزار ,پوشه bin  , فایل swipl-win.exe رو باز کنید. سپس اون مغزی رو که ساختیم رو بزاریم تو جمجمش که از طریق file>consult  سپس اون فایل با پسوند   pl رو انتخاب کنید. یا اینکه راه ساده تری هم است , اینکه با دابل کلیک چپ روی همون فایل pl مغر رو یه راست بفرستیم تو جمجمه.

/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20" />

خب اینجا از هوش مصنوعیمون میتونیم سوال بپرسیم و جواب بگیریم . در ضمن بگم که prolog برپایه استدلال و منطقه , در نتیجه بهتره به جای هوش مصنوعی بهش بگیم یک بخشی از مغز که قابلیت استدلال دارد نه کل مغز.

خب من توصیه میکنم هر دو تا فایل رو روی صفحه بگزاریم تا سرعت کارمون زیاد بشه.

ادامه آموزش ها رو دنبال کنید....

SaBeR.CoDeR

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

به نام خدا

سلام     روز زن هم مبارک .

خب قسمت اول آموزش رو شروع میکنیم.
خب ما برای ساخت مغز باید اول بهش حقایق(facts) رو بگیم مثل اینکه که کی زن کیه , کی پسر کیه ,... . 
بعد باید بهش قوانین(rules) رو بگیم مثلاً اگر دو نفر پدر و مادر یکسان داشته باشند و فرد دوم زن باشه در اون صورت فرد دوم خواهر فرد اول است.

این کله بحث بود اگه این رو بفهمید بقیه رو میفهمید. خب ما در مثال اول فقط با حقایق کار میکنیم.

مثال اول:

میریم تو فایل  X.pl  شروع به نوشتن میکنیم.

چون متنش اینگلیسه اینجا ترتیبش به هم میخوره تو فایل نوت پد گذاشتم براتون.

وقتی با پسوند pl سیوش کردیم . اجراش میکنیم میبینیم یه صفحه میاد با یه سری نوشته ها.

خب اینجا ما باید برنامه  ای که نوشتیم رو تست کنیم.مینویسیم:

boy(ali).

و برنامه به ما جواب True رو میده چون براش تعریف کردیم که علی پسره. حالا مینویسم :

boy(asghar). 

برنامه جواب میده False چون اصلاً نمیدونه اصغر چیه .یعنی اصغر یه اتم تعریف نشده است.

پس تو جلسه اول فقط با سوالای صحیح غلط کار کردیم . هنوز قوانین رو بهش یاد ندادیم.

در ضمن برای اتم ها و قواعد نوشتاری این زبان هم اگه حمایت خوب بود .یه توضیح صدا دار میزارم .پس حمایت کنید که آموزش تبدیل به یه آموزش کامل.

در ضمن یه مژده بهتون بدم شما میتونید با این زبون درخت اعضای خانوادتون رو بنویسید. برای پز دادن به فامیلا خوبه.

/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20" />  من برای خودم رو نوشتم سورسش رو براتون میزارم شما فقط اسامیش رو عوض کنید , میتونید ازش استفاده کنید.فقط پسوندش رو به pl تغییر بدید تا بتونین ازش استفاده کنین.

خیلی براش زحمت کشیدم اگه خوشتون اومد دکمه تشکر یاد تون نره ها

لینک به دیدگاه

به نام خدا

سلام به همه دوستان علاقه مند به مبحث هوش مصنوعی

خب همون طور که قول دادم در مورد اتم ها یه فیلم آموزش تصویری گرفتم .

این قسمت 1 از این فیلم آموزشیه .قسمت 2 رو هم به زودی میزارم.

لینک به دیدگاه

سلام دوباره

قسمت دوم و آخر اتم ها

بعد از این بخش , در پست بعد میریم سراغ قواعد برنامه نویسی.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• ایجاد مورد جدید...